TÜRSAB'dan Önemli Açıklama

TÜRSAB'dan Önemli Açıklama

12 Ağustos 17:10

Değerli Basın Mensuplarımız,

10.08.2016 tarihinde turizmgazetesi.com isimli haber portalında “TURİZMDEKİ FETÖ İMAMI KİM” başlığı ile  yayınlanan yazıda yer alan iddiaların asılsız ve yanlış anlatımlar içerdiği dikkate alınarak bu açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur.

15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizde  meydana gelen darbe girişimi sonrası çeşitli basın organlarında farklı yorumlar ile konuya ilişkin gerek resmi, gerekse özel sektörle ilgili açıklamaların yer aldığı malumunuzdur.

1.Turizm gazetesindeki yazıda özellikle Bank Asya ve Turins Sigorta ile ilgili çalışmalarından bahisle Birliğin, sanki yasa dışı mecralarla işbirliğine gittiği intibaı  uyandırılmaya çalışıldığı anlaşılmaktadır.

Oysa ki, Bank Asya özel teşebbüs ortaklığı ile kurulmuş ve Devlet tarafından da faaliyetine izin verilmiş bir katılım bankasıdır. Bankacılık hizmetleri kapsamında yalnızca Birlik üyelerimizle değil tüm sektörlerle çalışmıştır.

Dolayısıyla, Bank Asya’nın turizm sektörü  ile yaptığı çalışmalara bankacılık faaliyetleri dışında bir anlam yüklenmeye çalışılması abesle iştigaldir.

2.Birliğimizin kuruluş yasası olan 1618 sayılı yasanın getirdiği zorunlu sigorta uygulamasının sağlanması amacıyla Birliğimiz iştiraki tüzel kişiliğin de ortak olduğu   Turins Sigorta A.Ş., 04.03.2013 yılında tescil edilmiştir.

Daha sonra,  ülkemizde 17 ve  25 Aralık  2013 tarihlerinde yaşanan  “paralel örgütlenme” operasyonunu  takiben, Hazine  Müsteşarlığı’nın izni alınarak Turins Sigorta A.Ş.’nin tamamı Birlik  iştiraki uhdesine alınmıştır.

Ancak, ilerleyen  zaman  içerisinde gerek sigorta faaliyetini yürüten  şirketin  geliştirilmesi,  gerekse sigortacılık pazarında riskin  yüklenilmesi gerekliliği de göz  önüne alınarak, özellikle de uluslararası reasüre işlemlerini amacına uygun yapabilmesi açısından hisselerini, % 10’nu Birlik  iştiraki uhdesinde bırakarak Gulf Insurance Group K.S.C.P. (GİG)’ye satmıştır.

Değerli Basın Mensuplarımız,

Ülkemizin son derece hassas bir dönemden  geçtiği  bu süreçte, ispatı asla ve  asla  gerçek  belgelere dayanmayıp, tamamıyla kişisel varsayımlarla kurgulanarak  ortaya  atılan bu tür asılsız ithamların,  her şeyin ötesinde  önce  kurumlara ve dolayısıyla da hitap  ettiği  sektörlere büyük  zararlar  verdiği  bir gerçektir.

Kaldı  ki, 1618 sayılı  kanun  ile kurulmuş olan Türkiye  Seyahat Acentaları  Birliği’nin, yaptığı her  tür  faaliyet,  her  zaman her  koşulda  Devletin denetimine tabi olup, geçmişten  günümüze bunun  hesabını yüzünün  akıyla  vermiştir.

Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki,  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve onun yönetiminde bulunan meslektaşlarımız, ne geçmişte, ne bugün ne de gelecekte, yasaların  vermiş olduğu yetkiler  dışında hiçbir  hal, hareket  ve ilişki içerisine girmeye tevessül etmemiştir ve etmeyecektir.

Kamuoyunun bilgisine önemle sunulur.

 


Fotoğraf Galerisi

İzmir Gastro Tourism Congress

Yazar OlYazar Girişi