Turizmciler Bilim ve Felsefenin Öncüsü Tales için buluştu

Sokrates öncesi dönemde yaşamış olan Anadolulu bir filozof Tales adına düzenlenen buluşma Milet Antik Kenti’nin Anfitiyatrosunda gerçekleşti.

6 Ekim 21:09

Siirt Valisi Tutulmaz İnanç Turizmi Çalıştayı Düzenledi

Siirt Valiliği kentin tarihi ve doğal değerlerinin Türkiye’ye ve Dünya’ya tanıtılması için bir Çalıştay düzenledi.

 

Midilli turizmcilerinden çığlık: Göçmenler Turizmimizi yok etti

Midilli Adası otelcileri göçen turizmin ardından feryat ediyor. Otel Sahipleri Birliği Başkanı Perikles Andoniou göçmenlerin verdiği zarar nedeniyle ortaya çıkan tabloyu felaket olarak değerlendirdi.

 

SunPark Otelleri Alanya tanıtımında fark yaratıyor

Yüksek bir misafir sadakatine sahip olan Sunpark Otelleri bu yıl Alanya ve Türkiye’nin saygınlığı adına özel bir çalışma başlattı.

 

Atabay: Didim’e önemli bir eğitim ve kültür merkezi kazandıracağız

 

Etkinlik kapsamında Tales Buluşması’nın ilk açılış konuşmasını yapmak üzere etkinliğe ev sahipliği yapan Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay kürsüye geldi. Atabay yapığı konuşmada, geçmişte Anadolu topraklarında birçok bilgin ve düşünce insanın yaşadığına dikkat çekerek; Tales’in Didim için ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade etti. Amaçlarının Didim’in en önemli değerlerinden biri olan Tales’i geniş kitlelere tanıtmak olduğunu belirten Atabay, bu sene “Tales ve Matematik” başlığı altında Tales’in matematiğe olan katkılarını, gelecek sene ise “Tales ve Felsefe” başlığıyla Tales’ın felsefi düşüncelerini ele alacaklarını söyledi. Asıl amaçlarının Tales / Milet Felsefe ve Matematik Akademisi’ni açmak olduğunu söyleyen Atabay bu projeyle Didim’e önemli bir eğitim ve kültür merkezi kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti.

 

Yücel: Bu ülkede güzel şeyler yapıldığını göstermek için buradayız

 

Atabay’ın sonrasında söz alan Bahattin Yücel; tarihi, insanların ve toplumların yazdığına fakat coğrafyanın da tarihin şekillenmesinde önemli bir paya sahip olduğuna dikkat çekerek; 2500 yıl önce Anadolu’da güzel şeylerin yapıldığını göstermek için bir araya gelindiğini belirtti. Yücel, katılımcı sayısından memnuniyetini ifade ederek “burada böyle bir katılımın olması geleceğe yönelik bir ışık yakılmasının istencinin göstergesidir.” dedi.

 

Balcı: Tales, bu toprakların ve Anadolu’nun çok önemli bir değeri

 

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı adına katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Danışmanı Ersin Balcı ise, Tales’in Anadolu için büyük bir değere sahip olduğunu belirterek böyle bir projenin çok önemli, Anadolu’nun sahip olduğu böyle bir değeri anmanın çok kıymetli olduğunu ifade etti. Balcı, böylesine önemli bir projeyi Bakanlık olarak imkanlar dahilinde her zaman desteklemek istediklerini beyan ederek tüm katılımcılara ve etkinliği düzenleyenlere teşekkürlerini sunarak sözlerini tamamladı.


Fotoğraf Galerisi

İzmir Gastro Tourism Congress

Yazar OlYazar Girişi