31. Mengen Aşçıları ve Mengen "Bundan Sonra Geleneksel Olarak Kutlanacak"

Mengen Belediyesinin bu yıl 03-04 Eylül tarihleri arasında düzenlediği 31.Mengen Aşçılık ve Turizm Festivali’ne Dernek Başkanlarımız ve üyeleri, yarışmacılar, 21 basın mensubu ile Türkiye Aşçılar Federasyonu olarak katıldık.

17 Eylül 21:17

03 ve 04 Eylül tarihleri arasında Federasyonumuz ve Mengen Aşçılar Federasyonu ile ilk defa düzenlenen ve 160 genç aşçı ve şeflerin katıldığı 1.Mengen Ulusal Yemek Yarışması’nı gerçekleştirip bir ilke imza attık, mutluyuz. İleriki yıllarda yaptığımız Ulusal yarışmayı Uluslararasına çevireceğiz. Mengenli aşçılarımız ve Mengen halkı bunu hak etmişlerdir.

İlk kez festivale katılan yarışmacı Mengenli, diğer illerden gelen şeflerimiz ve yarışmaya katılan 160 kişilik yarışmacı gruplarına konaklama temin edilmiştir.

Ayrıca festivalin 1. gününde dünyanın en büyük aşçılık heykelinin açılışını yaptık. Topkapı Sarayı’nın ilk Türk aşçısı Mengenli Yakup Usta anısına dikilen heykel, aşçılığa verilen önemin simgesi olarak tarihe geçecektir.

Mengen Aşçılık Festivali’nin açılış töreninde Taşfed Başkanımızın yaptığı konuşma damgasını vurdu. Başkanımız konuşmasında şunları söyledi: “Mengenli aşçılarımız, şeflerimiz, Mengenlilerimiz, herkes festivaldeydi. Çok sevinçli ve çok mutluyum; şeflerimizle her zaman el ele verirsek Mengen mutfağımızı bütün dünyaya tanıtmak için çaba göstereceğimizi belirtmek isterim. Aşçılık çok üst seviyelere geldi. Aşçılık dernekleri federasyonları kuruluyor. Seviniyorum ama bu büyüme birlik, beraberlik ve eğitimle olmalı. Dileğim dil eğitimlerinin mutlaka olması

Dünyaya açıldığımız bu çağda mutfağımızı tanıtmamız şart. Şeflerimizi,  gençlerimizi yurt içi ve yurt dışı yarışmalara götürmemizin çok önemli olduğuna inanıyorum. Şeflerimiz tüm bildiklerini öğrencilere, aşçı olmak isteyen gençlere eksiksiz öğretmeliler. Bu öğretilerle yetişen genç aşçılar elbette vatana daha faydalı olacaklardır. Aşçılık artık çok önemli bir meslek haline geldi. Hissetmeden yaratıcı güç olmadan sevmeden yapılacak bir meslek değil. Bunun için dünyada da çok önemli. Birbirimizi severek birleşirsek çözemeyeceğimiz hiç bir mesele yoktur. Her şey aşçılarımız için”.


Fotoğraf Galerisi

İzmir Gastro Tourism Congress

Yazar OlYazar Girişi